Joanna Czerny pionierka tarota dla niewidomych

Czy potrafisz sobie wyobrazić jakie uczucia towarzyszyłyby Ci, gdybyś stworzył produkt, który daje ludziom na całym świecie nowe możliwości i stanowiłby przełom w jakiejś dziedzinie nauki lub przestrzeni społecznej?

Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażałam sobie czegoś takiego, bo nie myślałam, że podejmę się tak ogromnego wyzwania. Znikąd pojawił się pomysł w mojej głowie, który dobrze się w niej zadomowił. Stało się!

Tarot jest moją pasją już prawie 20 lat. Najpierw, dzieliłam się nią z bliskimi i znajomymi, a później, jako zawodowa tarocistka – z klientami. Pewnego dnia pomyślałam o osobach niewidomych, dla których Tarot jest poza zasięgiem wzroku. Choć wydawać by się mogło, że niewidoma społeczność korzysta ze wszystkich dóbr, jakie dostępne są dla osób widzących, bo zapewnia im to wysoko rozwinięta technologia, to jednak Tarot, jedna z najstarszych talii kart nie posiada swojego tyfloodpowiednika. Szok! Jak to możliwe? Ja również doświadczyłam zaskoczenia, gdy się przekonałam, że nikt do tej pory nie wyprodukował talii kart Tarota dla osób niewidomych. Poczułam, że najwyższa pora to zmienić i jeśli ja nie zaoferuję niewidomym tego produktu, to kto?

Było to dla mnie ogromnym wyzwaniem, gdyż do tej pory świadczyłam usługi jako tarocistka, ale nie wydawałam kart i książek. Projekt ten od początku traktowałam jako misję. Chciałam nim dać największą wartość drugiemu człowiekowi, jaką jest wiedza i dostęp do niej. Stąd też zdecydowałam się samodzielnie wydać produkt i każdy jego element stworzyć własnoręcznie. Tak, Tarot dla Niewidomych i Słabowidzących to kilkuelementarny zestaw, wyprodukowany z najwyższą starannością i jakością. Od początku mojej drogi w realizacji tego projektu zdawałam sobie sprawę, że to zupełna nowość dla osób niewidomych i nie mogę im dać tylko samej talii kart, gdyż odbiorcy nie będą wiedzieli, co z nią zrobić. Każdy element został przeze mnie dobrze przemyślany. Zadbałam o każdy szczegół poszczególnych części zestawu, które muszą spełniać swoją funkcję.

Elementy zastawu dla początkującego niewidomego tarocisty to:

- talia 22 kart Arkana Wielkie – ręcznie malowane przeze mnie, zastosowałam w nich tyflografikę i tradycyjną grafikę dla osób widzących oraz pismo Braille’a i pismo łacińskie;

- książka mojego autorstwa, będąca podręcznikiem oraz instrukcją do czytania i interpretowania kart, zastosowałam druk transparentny (pismo Braille’a i pismo łacińskie);

- audiobook, czyli czytana przeze mnie książka papierowa.

Tak kompletny i pełnowartościowy produkt jest zestawem do nauki Tarota dla każdej osoby początkującej. Ta pierwsza na świecie talia kart Tarota otwiera drzwi osobom niewidomym do świata ezoteryki. Daje możliwość rozwoju na nowej płaszczyźnie, nabycia nowych umiejętności i zainspirowania nowym tematem. Rozwój pasji i zainteresowania daje szansę w przyszłości, po opanowaniu praktyki w zakresie pracy z Tarotem, na zaistnienie na rynku pracy jako tarocista. W tym zakresie nie będzie podziałów. Człowiek mając odpowiednie dla siebie narzędzie będzie pracował, bez względu na ograniczenia wzrokowe. Taki był też mój cel, aby dać tym produktem szansę osobom niewidomym. Dlatego też stworzyłam talię Tarota tak naprawdę dla wszystkich, bez ograniczeń wzrokowych, ale pierwszą która uwzględnia potrzeby osób niewidomych. Dodatkowym atutem tej talii jest fakt, iż grafika i język są transparentna, a więc dostosowane zarówno dla osób niewidomych, jak i widzących. Moim zamysłem było zrównanie tych dwóch grup społecznych na jeden poziomom.

Myśląc o korzyściach dla osób niewidomych, jakie płyną z tym projektem, jestem szczęśliwa, że udało mi się sprezentować im szansę, jakiej wcześniej nie mieli. Udało mi się przełamać stereotypowe myślenie, że Tarot jest tylko dla osób widzących. Nie jest, gdyż każdy powinien mieć ułatwiony dostęp do wiedzy. Niestety, w Polsce mało książek jest tłumaczonych na pismo punktowe dla niewidomych i słabowidzących, dlatego też wiele z nich mogło nigdy wcześniej nie spotkać się z Tarotem.  Tworząc ten projekt niestety nie natrafiłam na żadną publikację wydaną w języku Braille’a na temat Tarota. Zagranicą jest podobnie. W naszym kraju jeszcze wiele jest do zrobienia w zakresie dostępności nowych produktów i treści osobom niewidomym. Ja, z miłości do drugiego człowieka, chęci dzielenia się wiedzą i potrzeby ofiarowania ludziom szansy na rozwój stworzyłam produkt jedyny taki na świecie. Nie chce na tym poprzestać. Mam wiele planów, aby dalej poprowadzić rozpoczętą inicjatywę, gdyż zdaję sobie sprawę, że osoby z ograniczonym widzeniem chcą się uczyć, rozwijać nowe zainteresowania i pracować na równi z osobami widzącymi.

 

Joanna Czerny

 

Produkt można zakupić w tych miejscach:

https://tarotdlaniewidomychislabowidzacych.pl

https://www.facebook.com/tarotdlaniewidomychislabowidzacych

 

 

liczba odwiedzin: 53