"Czasem mam wrażenie, że moje życie to kuchnia. Jak nie gotuję i nie karmię innych, to piszę o kuchni, stylizuję potrawy do zdjęć, wyszukuję ciekawe książki kulinarne, szukam inspiracji na nowe dania i pomysły."

Lady Kitchen - Ambasadorka smaku ZgórLalki 

Agnieszka Epler

 

  Na co dzień prowadzę z mamą mały, rodzinny pensjonat, kursy gotowania, układam menu dla restauracji i prowadzę szkolenia. Jestem także blogerką kulinarną. Piszę książkę, przymierzam się do otwarcia sklepu internetowego z lokalnymi, ręcznie robionymi smakołykami.

  Czasem mam wrażenie, że moje życie to kuchnia. Jak nie gotuję i nie karmię innych, to piszę o kuchni, stylizuję potrawy do zdjęć, wyszukuję ciekawe książki kulinarny, szukam inspiracji na nowe dania i pomysły.

  Za moje kulinarne zainteresowania odpowiadają chyba geny. Prababcia gotowała dla innych i kochała to robić. Babcia karmiła innych, prowadząc w latach 80 ośrodek wypoczynkowy. Mama gotuje świetnie. Miałam cudowne wzorce. Nikt nie przeganiał mnie z kuchni, nie ograniczał eksperymentów, zachęcano mnie do próbowania, mimo początkowych niepowodzeń. Potem trafiłam na kogoś kto miał być miłością mojego życia - był szefem kuchni, to on wciągnął mnie w świat gastronomii i gotowania na poważnie, za pieniądze. Miłość się skończyła, ale miłość do gotowania została i trwa.

  Pierwszą potrawą, która mi wyszła i z której byłam niesamowicie dumna, to naleśniki. Miałam wtedy 6 lat i duma mnie roznosiła. Teraz jestem dumna z tego jakie robię mieszanki przypraw, piekę chleby, czy robię dania główne. Ciasta mi nie wychodzą, bo nie mam cierpliwości do ważenia i mierzenia.

  Gotowanie kocham za kreatywność, smak, zapachy, odkrywanie za każdym razem czegoś innego, za uśmiech błogości ludzi, których karmisz, za to, że gotowanie jednoczy, kończy wszelkie waśnie „przy stole.”

  Pomidory, świeże, pachnące i ciepłe od słońca, do tego sól, domowy chleb z masłem. Kiszona kapusta i ogórki małosolne. Nie mam ulubionych potraw, mam ukochane składniki, których jest całkiem sporo.

  Danie nie, ale za każdym razem pokonuje mnie pieczenie ciast czy robienie tortów. Masy, warstwy, biszkopty, dekoracje to dla mnie czarna magia.

  Lubię pokazywać, że można gotować inaczej, chciałabym, żeby ludzie próbowali nowych smaków, otwierali się na inne kuchnie i kultury.

  Zawsze znajdzie się taka potrawa, która udowodni, że umie i może. A jak znajdzie się jedna, to i znajdą się kolejne. Najważniejsze to próbować.

  Najgorzej to opisywać siebie :) kreatywna, uśmiechnięta, empatyczna – chyba.

  Chciałabym, żeby ludzie byli szczęśliwi, żeby mieli koło siebie kogoś, dla kogo mogą gotować pyszne rzeczy, żeby nie bali się odkrywać i eksperymentować.

2021-09-14
Surówka z kiszonej kapusty to niby banał, ale podrasowana surówka z kiszonej kapusty jest absolutnym jednorożcem.
2021-08-24
...w okresie lata kocham pierogi z borówkami i kwaśną śmietaną...                                                         -LADY KITCHEN
2021-08-18
Sezon na ogórki ...
2021-07-28
Tylko jedząc doskonałe potrawy, jesteś w stanie takie przygotować.                                                                             - Jiro Ono
2021-06-30
Przepis na to ciasto z rabarbarem poniewierał się w moich notatkach w formie wyrwanego kawałka papieru, wywaliłabym go do kosza, gdyby nie napis: „Ciasto z rabarbarem dla debila”. Kocham ciasto z rabarbarem. Ciasto z rabarbarem do kawy jest idealne…
2021-06-16
Do zrobienia najlepszego sosu pomidorowego Używam odmiany lima, ze względu na małą zawartość pestek. Nie obieram pomidorów, sos będziemy miksować. Mit o tym, że skórka pomidora przyklei nam się do żołądka i umrzemy, proszę wsadzić do słoika i…
2021-06-09
Dzieci kochają wszelkiego rodzaju placuszki, zresztą umówmy się, wszyscy kochają słodkie placuszki. Puszyste, z miodem, masłem lub solo. Dziś pokażę wam bezglutenową wersję placuszków, które robi się bardzo prosto i szybko.
2021-05-30
Chlebek bananowy, który wam pokażę jest prosty, tak obrzydliwie prosty, że musi się udać. Przepisów na chlebek bananowy jest mnóstwo, sama czasem robię taki wypasiony, z czekoladą i on jest super.
2021-05-12
Zupa bryndzowa w tej wersji powstała na skutek rozmów z moją babcią, która przypomniała sobie, że jej mama, a moja prababcia robiła to cudo dość często.
2021-05-05
Wiosna to czas kiedy pojawiają się pyszne warzywa, pomidory zaczynają smakować pomidorami a nie smutkiem i tekturą, to również czas, kiedy na Podhalu pojawiają się pyszne oscypki i bryndza.
2021-04-27
Nie znam osoby, która nie jadłaby bloku czekoladowego i nie chwaliła. To przysmak który z dzieciństwa pamiętają chyba wszyscy. Z biegiem czasu zmieniają się nam smaki, to co kiedyś wywoływało przyjemne burczenie w brzuszku, niekoniecznie musi…
2021-04-21
Wiosna sprzyja do jedzenia większej ilości warzyw i owoców. Pojawiają się nowalijki, ceny spadają powoli. Największym wyznawaniem są obiady.
2021-04-14
  Nalewka może stać latami...
2021-04-07
Chlebek z ziaren i suszonych owoców jest idealnym sposobem na wyczyszczenie spiżarki z resztek mieszanek studenckich, ziaren kupowanych bo będziemy się zdrowo odżywiać, czy resztek suszonych owoców pozostałych po zrywie „będę jadła owsiankę…
2021-03-31
Smoothie zrobiło się ostatnimi czasy modne. Piękne i kolorowe smootihe bowl, zwane misami mocy, dzielnie prężą się w social mediach. Jednak pocziciwe koktajle to nie tylko ładne zdjęcia.
2021-03-24
Babcia mówiła, że nie ma takiej sytuacji, żeby chłop nie nadawał się do niczego. Może być przydatny do tarcia chrzanu. Gorzej jak jego przydatność, skończy się tylko na tym, bo ile można jeść chrzan?
2021-03-17
Dziś chcę wam pokazać jajka. Produkt wdzięczny i niedoceniany. Wszyscy straszą cholesterolem i wizją kur w dzikich fermach.
2021-03-10
Zbliżają się święta, czas wypieków babek, mazurków i serników. Do wypieków przydaje się wanilia. Dziś napiszemy Wam jak powstaje wanilia, dlaczego ekstrakt waniliowy jest drogi oraz jak zrobić ekstrakt waniliowy w domu.
2021-03-03
Proszę Państwa! To jest najprostsza babka świata. Babka z cyklu: wrzucić, zamieszać i upiec. No prościej się nie da. Babka ma wadę – znika szybko.
2021-02-24
Od jakiegoś czasu zapanowała moda na serki robione z jogurtu, nie wiedzieć dlaczego nazwane domowymi almetkami. Tymczasem jest to serek rodem z Bliskiego Wschodu, który pięknie się przyjął w kraju nad Wisłą.
2021-02-18
Ja pokażę wam sposób, w jaki gotowało się u mnie w domu. Taki jak moja babcia robiła, a wcześniej robiła jej babcia. Prosty, pełen aromatu i smaku.