Być wydawcą

W dzisiejszym artykule wyjaśnię czym jest portal? Czemu służy? Komu i w jakim celu jest dedykowany? Kim jest Wydawca? Uzasadnię argumentami odpowiedź na często zadawane pytanie. Czy trzeba kończyć studia, aby zostać wydawcą czy redaktorem?

Geneza słowa portal

Portal społecznościowy zwany też serwisem społecznościowym inaczej stroną internetową polega na budowaniu tzw. sieci społecznej oraz stosunków społecznych.

Do czego służy serwis społecznościowy?

Portal jest miejscem na „Internetowej mapie” w którym Wydawca stwarza sieć odbiorców danej treści, celem budowania własnej marki. Wydawnictwo między innymi dąży do polepszenia sytuacji finansowej Wydawnictwa. Ambitnym Wydawcą daje przede wszystkim możliwość spełnienia zawodowego co za tym idzie polepszenia rozpoznawalności marki danego Wydawcy.

Komu i w jakim celu dedykuje się portale(serwisy) społecznościowe?

Treści publikowane w serwisach służą do budowania sieci. Dedykowane są wyselekcjonowanej grupie ludzi, kierunek selekcji nadaje Wydawca. Sieć portalowego społeczeństwa ma na celu rozkwit stosunków międzyludzkich opartych na podobnych zainteresowaniach, dotyczących życia zawodowego lub prywatnego. Poprzez serwis dzielimy się z innymi różnymi informacjami. Umożliwiamy szybszy i łatwiejszy kontakt z ludźmi o podobnych do Naszych zainteresowań. W Internecie mamy dostępność do wielu różnorodnych serwisów społecznościowych. Obecna sytuacja na portalowym rynku przypomina tzw. wyścig szczurów, spowodowane jest ogromną konkurencją. W roku 2020/2021 portali społecznościowych wysypało się jak grzybów po deszczu. Zwróćmy uwagę na fakt istniejącej pandemii, zalała ona niemal cały glob więc życie zawodowe wielu z Nas w większości przeniosło się do sieci.

Czym zajmują się wydawnictwa i jak je rozróżniać?

Wydawnictwa zajmują się wydawaniem gazet, czasopism, książek itp. również publikacją treści Internetowych. Wydawnictwa w papierowym wydaniu zwłaszcza te mniejsze, bankrutują. Koszt wydawania czasopism jest ogromny, a popyt coraz mniejszy, chociażby ze względu na locdown spowodowany pandemią. Uniemożliwił swobodną sprzedaż produktów również wielu wydawnictwom. Dlatego portale społecznościowe/serwisy nabierają jeszcze większego rozpędu. Krótko mówiąc są na topie. Bez wychodzenia z domu są w zasięgu naszej ręki. W sieci mamy możliwość znaleźć interesujące nas treści, natomiast serwisy Internetowe portale zajmują się ich segregacją pod względem tematycznym i merytorycznym. Dlatego treści tworzone przez użytkowników, wydawców, copywriter-ów, redaktorów portali społecznościowych stały się siłą napędową w rozwoju redakcji. Publikowane artykuły, reportaże, wywiady, oprócz treści merytorycznie ważnej, wnoszą w tekst umowny „trik” szybkiego przekazu odbiorcy na inną stronę www. Stosuje się zabiegi szpicowania treści tzw. słowami klucz. W treściach umieszczane są różnego rodzaju linki do innych niż portal stron www oraz SEO.W ten sposób ułatwia się odbiorcą treści łączenie się z innymi zewnętrznymi użytkownikami lub podmiotami o zbliżonych, podobnych lub identycznych zainteresowaniach powiązanych z Naszymi. Wszelkie zabiegi, o których mowa, stosowane w publikowanych przez wydawców na portalach treściach, mają ogromne znaczenie pod względem pozycjonowania. Dlatego stosuje się ich tak wiele. Dobry tekst powinien być perfekcyjny pod każdym względem. Za to odpowiadają:

-Wydawcy

-Redaktorzy

-Dziennikarze

-Korektorzy(adiustatorzy)

Kim jest Wydawca?

Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismoksiążka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny internetowy. Źródło: Wikipedia.

Autorska definicja Wydawcy-Redaktor naczelnej portalu społecznościowego www.zgorlalka.pl

CYT.” Otóż zgadza się to o czym mówi Nam definicja Wikipedii, tłumacząca Nam znaczenie słowa wydawca. Jest to jednak tylko teoria. W praktyce znaczy ona wiele więcej niż w teorii. Zdarza się, iż Wydawca pełni funkcję kilku osób naraz. Są to osobne zawody tzw. „pokrewne sobie” łączące się w jedną całość. Wydawca staje się redaktorem dziennikarzem, adiustatorem w jednej osobie. Przynajmniej na początku budowania marki osobistej. Wpływ na to mają przede wszystkim finanse, których na początku drogi (na szczyt) wielu wydawnictw-porostu brak!”

Czy trzeba kończyć uczelnie kierunkowe, aby zostać wydawcą czy redaktorem?

Jako wydawca i redaktor portalu społecznościowego www.zgorlalka.pl twierdzę: Jest możliwym być Wydawcą bez kierunkowych szkół! Jestem tego autentycznym przykładem. Mało tego: Jest możliwym również być redaktorem, dziennikarzem, adiustatorem bez odpowiedniego wykształcenia.

13 lutego 2021 roku wydałam własny portal społecznościowy www.zgorlalka.pl pełnię w nim kilka funkcji tj. Wydawca, redaktor, dziennikarz, felietonista i adiustator. Pomaga mi córka, która również nie posiada kierunkowego wykształcenia. Informatyk wykonał stronę zgorlaka.pl wedle naszego projektu. Pozostałe kwestie od nazwy, logo itp. wszystko po naszej stronie. Biorąc pod uwagę całokształt, widzimy jak wiele pracy należy włożyć w budowanie własnej marki, aby stała się rozpoznawalną. Ile zwodów może wykonywać jeden człowiek w tym samym czasie. Wszystko zależy od Naszych predyspozycji, wysiłku, ambicji oraz wewnętrznego dopingu.

Tak również jest z wieloma innymi wykonywanymi przez Nas zawodami, nie tylko tymi których dzisiaj tyczy się artykuł. Przykład: Kierownik sklepu, może być równocześnie sprzedawcą i zaopatrzeniowcem.

 Pytania kluczowe wraz o odpowiedziami.

-Czy można porównywać się do wykształconych fachowców z dziedzin o których wyżej mowa bez ukończenia odpowiednich szkół?

Odp. Nie tylko można, ale należy. Od swoich autorytetów w danych dziadzinach przede wszystkim uczymy się! Należy jednak pamiętać o tym, że jest pewna granica między inspiracją a kopiowaniem, które jest absolutnie niedopuszczalnym i nie w porządku. Zasada fer-play. Tym należy się kierować.

-Czy jestem tak samo dobry/dobra jak ekspert z certyfikatem, dyplomem?

Jest to możliwe, nie można tego wykluczyć. To kwestia Naszych predyspozycji, praktyki i czasu.

Samoukowi na pewno będzie trudniej i ciężej. Jest zmuszony uczyć się na własnych błędach co wiąże się z ryzykiem. Człowiek wykształcony posiada wiedzę przekazaną od praktyków(wykładowców)którzy najpierw sami nabierali doświadczenia kolejno możliwości prawnych do przekazywania tej wiedzy innym. Predyspozycje są kluczem, ale równie ważnym jest czas, który pozwala poprzez praktykę osiągnąć cel.

Samouk i osoba wykształcona powinni uczyć się od siebie, nie powinni wzajemnie się dyskwalifikować. Tu kłania się zwykły ludzki savoir vivre. Póki system prawny pozwala na prowadzenie tego typu działalności bez kierunkowego wykształcenia wszyscy mają równe szanse, o tym należy pamiętać i szanować się wzajemnie.

 

W tym artykule zostały wyjaśnione kwestie dotyczące portali społecznościowych. Wytłumaczyliśmy sobie znaczenie słowa portal, do czego i komu służy, jakie stawia sobie cele, komu jest dedykowany. Wyjaśniliśmy kim jest Wydawca oraz rozwialiśmy wątpliwości dotyczące wykształcenia kierunkowego Wydawcy, dziennikarza, redaktora, adiustatora.

 

Jasmina Sabatini-Wydawca, redaktor portalu www.zgorlalka.pl

 

liczba odwiedzin: 77