Zazdrość, Zespół Otella, paranoja czy zdrada?

Zastanawiałaś/eś się czasem skąd bierze się Twoja zazdrość o partnera/partnerkę?

Zanim zranisz uczucia partnerki/partnera bezpodstawnie osądzając o zdradę najpierw należy sprawdzić (wykluczyć) u Siebie Zespół Otella lub paranoję.

Zdrada jest końcem i początkiem …Wszystko w Waszych rękach od Was dwojga zależy kierunek akcji.  

 Zespół Otella (obłęd zazdrościłac.paranoia invidiva) – psychoza należąca do grupy uporczywych psychoz urojeniowych. Objawia się urojeniami niewierności małżeńskiej (partnerskiej), które mogą być podobne do osądów i podejrzeń występujących w zwykłej zazdrości, ale o większym „zasięgu”, tzn. krąg osób uznanych za „kochanków” jest przeważnie bardzo duży, zaś „dowody” – co najmniej niewystarczające lub wręcz absurdalne (kwit z pralni, awizo z poczty – znalezione w kieszeni partnerki albo partnera). Dochodzi do nieustannych scysji z powodu zadręczających pytań o wierność seksualną, żądań wyjaśnień, śledzenia każdego kroku partnera, sprawdzania bielizny osobistej i pościelowej, szukania „znaczących” śladów na ciele. Zmieniony wyraz twarzy odczytywany jest jako bardzo „znamienny”, dowodami zaś w przekonaniu chorego stają się najbardziej przypadkowe i niewinne sytuacje, zdarzenia, gesty, wypowiedzi partnera i innych osób.

Dość charakterystyczne bywa brutalne wymuszanie przyznania się do winy zdrady. W pełnym rozwoju obłędu dochodzi do zawężenia wszelkich zainteresowań, do opanowania całej osobowości chorego myślą o niewierności miłosnej partnera. Ponadto chory przejawia wzmożoną aktywność, polegającą na śledzeniu podejrzewanej o niewierność osoby, jest gotów zaniedbać własne obowiązki zawodowe i narazić się na niewygody (długotrwałe oczekiwanie pod jakimś budynkiem, wchodzenie na drzewa celem zrobienia zdjęcia przez okno itp.) dla potwierdzenia swoich urojeń. Pośród charakterystycznego w ogóle dla obłędu zalegania i napięcia afektu narasta przekonanie o istnieniu zmowy i zagrożenia przez partnera. Urojenia niewierności mogą nabierać charakteru urojeń prześladowczych, często niedorzecznych w treści. Partner, domniemany kochanek (lub kochanka) mogą stać się ofiarami zabójstwa czy ciężkiego uszkodzenia ciała na skutek napaści na nich chorego w wyniku urojonych motywów konieczności obrony (prześladowany staje się prześladowcą).

Może się zdarzyć, że partner osoby chorującej na zespół Otella faktycznie nie jest wierny, rozpoznanie tej jednostki opiera się wówczas na samej aktywności osoby chorującej, a przede wszystkim na podawanych badającemu przez chorego „dowodach” – odnieść się tu należy do sytuacji, czy informacje znane badanemu, podawane badającemu jako „dowód”, wystarczają do wyciągnięcia wniosku o niewierności. Przykładem może tu być typowy romans z listonoszem, gdy „dowodem niewierności” jest sam fakt odebrania jakiejkolwiek przesyłki, zaś informacje którymi dysponują inne osoby, potwierdzające rzeczywisty fakt niewierności nie są choremu znane.

Osoby cierpiące na paranoję alkoholową uporczywie żądają „przyznania się” do niewierności przez partnera, zwykle idzie za tym obietnica, że po „przyznaniu się” niewierność zostanie wybaczona i dalsze życie małżeńskie/partnerskie będzie przebiegać „normalnie”. Skutki „przyznania się” jednakże są zwykle zupełnie inne: następuje eskalacja podejrzeń, oraz żądania „przyznania się” do zdrady z coraz to innymi kochankami. Źródło informacji-Wikipedia

LEK. ALINA NOWICKA Psychiatra napisała na WP ABC Zdrowie

Cyt. Patologiczna zazdrość ma podłoże nie tylko alkoholowe, jeśli niema związku z piciem alkoholu może należeć do zaburzeń psychicznych tzw. endogennych -paranoja- polegająca na występowaniu urojeń zazdrości.

Moi Drodzy, skoro zaznajomiliśmy się ze znaczeniem Zespołu Otella wykluczyliśmy również u Siebie paranoję, możemy spokojnie bez konieczności wizyty u psychiatry rozpatrzeć problem zazdrości (problem dość często występujący w związkach).

Jakie mamy podstawy ku temu by osądzać swojego pantera/partnerkę?

Przeanalizuj swoje domysły…Czy aby na pewno nie przesadzasz?

Przykład 1.

Sms w telefonie twojego męża do żony najlepszego przyjaciela.

Cześć co robisz, jesteś wpadłbym…byłem ostatnio, ale Cię nie było…

Wpadaj, jak będziesz w okolicy, upiekę dla Ciebie ciasto, męża nie ma, wraca w przyszłym miesiącu. Żeby nie był zazdrosny zawołam wtedy moją mamę, pośmiejemy się… Widzisz szkoda, że ostatnio mnie nie było w domu jak byłeś, następnym razem dzwoń wcześniej”

Przykład 2.

Twój Mąż: Kolejny sms. w jego telefonie.

Cześć, co robisz wpadnij, posiedzimy…

Kolega: Odp. Nie dam rady są u mnie koleżanki…

Twój Mąż: Kur… taki z Ciebie kolega… Co nie zaprosisz, a czarnulka moja jest?

Przykład 3.

Sms. Cześć co u Ciebie słychać, widziałem Cię na stacji benzynowej ostatnio…?

A nic, zapracowana…

Kiedy mnie widziałeś?

A dużo razy, Ciebie nie da się nie zauważyć…

Przykład 4.

Sms dla odmiany do Twojej przyjaciółki od Twojego męża.

Cześć co robisz w pracy? Kawka?

Przykład 5.

Sms. Od żony kolegi Twojego męża

Cześć, co tam? Słyszałam, że wpadasz do nas na wieczorkiem na grilla, mąż wspominał…

Jak mogę?

Możesz, możesz… ?

 

Zanim doprowadzisz do patowej sytuacji, kiedy któreś z Was nie wytrzyma presji, obciążenia psychicznego, poczucia „winy”, solidnie zastanów się skąd czerpiesz emocje, których wynikiem jest eskalacja konfliktu w związku. Czy takie „sms-y” jak ww. przykłady są dowodem na zdradę?

Bardzo łatwo bezpodstawnymi oskarżeniami zranić drugą osobę, czy aby nasze podejrzenia na pewno mają podstawę, jak pewne są Twoje dowody? Czy sms to dowód? Jeśli partner /panterka rani Twoje uczucia z pełną premedytacją, wówczas warto zastanowić się nad przerwaniem patologii związku. Wszystko zależy od Tego jak bardzo ciąży to na Twojej psychice i jak bardzo sobie ufacie? Czy jesteś gotowa/gotowy na próbę innej rzeczywistości?

Jeśli w Twoim związku nie ma wzajemnego szacunku, adoracji, celebracji ważnych chwil, przytulania, miłych słów czy gestów, mimo iż partner/partnerka zna Twoje oczekiwania zastanów się czy jest o co walczyć, czy jest tego sens…

„…, bo do tanga trzeba dwojga…”

 

LalkazGór-Jasmina Sabatini

liczba odwiedzin: 122