Pilna wiadomość do wszystkich kobiet

Mądry człowieku spójrz na ludzkość bardziej pobłażliwie, dając tym samym sobie szanse, aby zrozumieć, że: Każdy ma taki świat jaki widzą jego oczy - Jose Saramago

Witajcie kobiety, dzisiaj ważny dla nas dzień: 8 marca Dzień Kobiet.

Dlatego postanowiłam napisać do Was wiadomość. Korzystając z dobrodziejstwa jakim jest portal Zgórlalka, poprzez który mam możliwość dotrzeć do wielu z Was. Wy również możecie dzielić się z innymi moimi refleksjami, poprzez udostępnianie na swoich social mediach (Facebookach, Instagramach itp.) moich postów. Wiadomo, wszystko zależy od tego czy zgadzacie się z przekazywaną Wam treścią, którą dzielę się tu z Wami. Każda z nas jest inna, różnimy się od siebie na wielu płaszczyznach życia, dlatego aby zrozumieć się wzajemnie musimy użyć empatii. To pozwoli Nam wspólnie otworzyć się na problemy wszystkich kobiet, nie tylko nasze. Często zamykamy się egoistycznie patrząc tylko na siebie i swoje sprawy nie zważając przy tym na innych wokół. „Punkt widzenia zależy od naszego punktu siedzenia”. Jakie ograniczone jest to powiedzenie, prawda? Wcale nie musi tak być… Popatrzmy na siebie oraz innych przez pryzmat spojrzenia na drugiego człowieka z zaciekawieniem, zrozumieniem, miłością. Nie oceniajmy innych tylko względem własnego punktu widzenia.

Często niesłusznie oceniamy innych nie znając historii ich życia.

Wyobraź sobie np. pijaka lub narkomana. Patrzysz na takiego człowieka z obrzydzeniem, szydzisz z niego. Nie znasz go, nic nie wiesz o jego życiu. Nie wiesz, jak wyglądały koleje jego życia, skąd wziął się jego „upadek”? Oceniasz, komentujesz bezpodstawnie. Widzisz tylko to co chcesz zobaczyć. Cierpisz na tzw. „krótkowzroczność”. Nie analizujesz głębiej, nie zawracasz sobie tym głowy, uważasz, że nie jest to Twój problem. Zgadza się, nie jest, co nie znaczy, że masz prawo do tego, aby gardzić tym biednym człowiekiem, który z jakiegoś powodu wylądował na zakręcie życiowym i leży. Widzisz tylko jego klęskę - nie wyciągasz do niego pomocnej ręki, przechodzisz obok obojętnie. Wystarczy czasem odwrócić w swojej głowie sytuację, spojrzeć na tego człowieka wyobrażając sobie siebie dokładnie w tym miejscu i w tej sytuacji. Zamieńmy się na chwilę w wyobraźni rolami…

Prawda, że teraz świat wygląda w Twoich oczach i z tej perspektywy nieco inaczej?

Mądry człowieku spójrz na ludzkość bardziej pobłażliwie, dając tym samym sobie szanse, aby zrozumieć, że: Każdy ma taki świat jaki widzą jego oczy - Jose Saramago

Jak widzą moje oczy Dzień Kobiet?

Posłuchaj.

Jestem człowiekiem wrażliwym, uczuciowym, romantycznym…

Kocham świat, może dlatego, że nie raz „leżałam na swoim zakręcie” życiowym. Wiem, jak jest, gdy inni przechodzą obok Ciebie obojętnie, nie zauważając Cię albo zauważając, ale udając, że Cię nie widzieli. Kolejny scenariusz: Patrzą na Ciebie, uśmiechając się na Twój widok (a raczej Twoją klęskę…) idąc dalej. Są też tacy, którzy zatrzymują się przy Tobie na moment patrząc na Ciebie ze współczuciem, a mimo wszystko odchodzą.

Moim subiektywnym zdaniem najgorszą z wybranych opcji jest obojętność.

Moje Drogie, dzisiaj pewnie wiele z Was otrzymało kwiaty, pralinki lub inne niewymieniony przeze mnie prezenty z okazji Międzynarodowego Dnia kobiet. Mężczyźni (prawdziwi dżentelmeni) dzisiaj na całym świecie rozpieszczają miłymi gestami kobiety, które są dla nich ważne (swoje DZIEWCZYNY, ŻONY, CÓRKI, MATKI, BABCIE itd.) Cudownie wiedzieć, że są i tacy którzy pamiętają. Zastanawiałam się po co i dlaczego ktoś wymyślił Dzień Kobiet? Można by powiedzieć: Dzień jak co dzień… Jednak jest, widnieje w kalendarzach tak zapisana data „święto kobiet”. Skoro widnieje to przypomina Nam o Tym. Panowie zabiegani, zamyśleni, zapracowani często zapominają o wielu rzeczach, być może po to zapisano w kalendarzach ten dzień. Mężczyźni są zadaniowi, potrzebują pit-stopu na przemyślenia. Tym którzy korzystają z kalendarza jest o wiele łatwiej. Innym przypomina o tym radio lub TV.  Wspaniale, serce mi się raduje na tę myśl, jakie to romantyczne i miłe uczucie być docenionym przez mężczyzn miłym gestem. Brawa dla dżentelmenów. Panowie, jeśli któryś z Was zawieruszył się na portalu Zgórlalka i czyta mój tekst w dodatku jest dżentelmenem, przesyłam Ci serdeczny pocałunek płynący jak łódka o zachodzie słońca w Twoim kierunku ? W imieniu wszystkich kobiet na świecie dziękuję dżentelmenom za ich gesty nie tylko w dniu kobiet. Podziwiam tych, którzy nie potrzebują wyznaczonej konkretnej daty, aby wyrażać swą wdzięczność skierowaną do Nas bez konkretnego powodu, od tak…

Teraz do Was drogie Panie kilka słów ode mnie.

Wszystkie te, które w jakiś sposób zostały ominięte dziś jak ten przykładowy „człowiek leżący na zakręcie...” Jakiś mężczyzna przeszedł obok Was obojętnie? Wiedzcie, że Wiem, jak to boli! Rozumiem, że jest Wam przykro. To smutne …

 Mam nadzieję, że taki incydent miał miejsce pierwszy i ostatni raz w Waszym życiu. Jeśli nie. Życzę Wam z głębi serca, aby na Waszej Drodze stanęli mężczyźni, którzy okażą się dla Was dżentelmenami nie tylko 8 marca, a do końca Waszych dni.

Ja Lalka z Gór przyznam się, byłam każdym z ww. przypadków, dlatego wiem, jak czuje się kobieta w takiej, a nie innej sytuacji. Dramat! Przytulam więc każdą z Was do swego serca.

Teraz pragnę przekazać Wam ważną wiadomość. Mimo, iż Wiem, jak bardzo dzisiaj jesteś rozżalona, depesza pewnie niewiele będzie dzisiaj dla Ciebie znaczyć. Proszę Cię o analizę później o małe, ale ważne kroki. Zadbaj o to by Twoja córka lub inna kobieta nie czuła tego co Ty dzisiaj w swojej przyszłości.

 My kobiety nauczmy swoich synów, uczniów, mężczyzn, na których wiemy, że mamy wpływ być dżentelmenami. Powinnyśmy zrobić to dla kolejnych pokoleń, każda z Nas ma taki obowiązek. Solidarność kobieca zobowiązuje Nas do tego zadania. Jeśli nasze matki, babki, teściowe, przyjaciółki czy nawet My same nie nauczymy Tego GESTU małych chłopców, młodzieńców, mężczyzn wedle powiedzenia czym skorupka za młodu… Skąd mają się wziąć dżentelmeni, jeśli My nie włożymy w to swojej pracy? Wszystko w naszych rękach. Nie przechodźmy obok leżącego „człowieka- mężczyzny” obojętnie. Jeśli masz jakiś wpływ lub możliwość podaj rękę, pokaż właściwy kierunek. Nie bądź jak inni obojętna na przyszłość i jakość kolejnego pokolenia mężczyzn.

Przykład: Chłopczyk wychowujący się w rodzinie, w której brak, szacunku, miłości, empatii…

Wiesz o Tym, że to dziecko nie ma dobrego przykładu, więc nie odpuszczaj przekazania mu zasad dobrego wychowania, tłumacząc brakiem przykładu ze strony ojca dziecka. Dziecko wychowują oboje rodzice.

Daj mu przykład naucz go od małego jak powinien wyglądać ten dzień, jak należy celebrować święta.

Nie zasłaniaj się wymówkami, typu: nie mamy pieniędzy na jakieś głupie prezenty itd.

Prawda może jesteś w takiej sytuacji, ale nikt nie powiedział, że dziecko nie może narysować dla ciebie laurki, zrobić bałwanka, wyklepać butem w śniegu serduszka, lub dać całuska. Powiedź mu o Tym jak bardzo jest to dla ciebie ważne, jak będziesz szczęśliwa, gdy zrobi dla Ciebie/innych miły gest. Liczą się chęci i podjęta próba. Ten chłopczyk jako młodzieniec w przyszłości mężczyzna, nauczony w domu będzie pamiętał. Kiedy będzie go już stać na łakocie czy piękne kwiaty, wierzę, że to zrobi. To czy mężczyzna będzie/jest dżentelmenem zależy od wychowania. To również Twoja rola Droga kobieto.

 

Kochane te które zostały dzisiaj docenione przez dżentelmenów pomyślcie o tych o których panowie z jakiegoś powodu nie pamiętają. Doceńcie męski gest, który może wydawać Wam się błahym….

Zaś te którym jeszcze czytając tekst nie przestały cieknąc łzy po policzku, mówię: Jesteś cudna, wrażliwa, uczuciowa, romantyczna jak ja. Nie płacz, nie jesteś sama tulę Cię w swoich ramionach, ponieważ sama potrzebuję utulenia. Mamy misję Kochana szkoda czasu na łzy, jeśli leżałaś a nikt nie zwrócił na to uwagi już wiesz, kim jest ten człowiek w Twoich oczach… Jak został wychowany… Podnieś się sama i uśmiechnij, ja właśnie teraz podaję Ci rękę-Wstań!

Tulę dzisiaj wszystkie kobiety świata do swego serca.

Jasmina Sabatini - Lalka z Gór.

 

liczba odwiedzin: 100