Małżeńskie „Tabu…”

Kwintesencją udanego małżeństwa są pozytywne relacje łączące ze sobą dwojga ludzi.

Dlaczego seks bywa tematem tabu i traktowany jest przez Nas po macoszemu? Dlaczego fascynacja seksualna w małżeństwach czasem wygasa? Skąd bierze się nieudane życie erotyczne? Na te oraz inne pytania spróbujemy wspólnie znaleźć odpowiedź.

Seks temat Tabu

Dziś zajmiemy się kluczowym elementem, czyli satysfakcją seksualną w związku. Dlaczego akurat ten temat nazywamy kluczowym?

 Ponieważ jest najbardziej przez Nas skrywanym, wstydliwym, dlatego uważamy go za trudny.

Często nazywamy go „niewygodnym tematem”.

Mając świadomość, że na relacje małżeńskie ma wpływ wiele czynników takich jak:

-dojrzałość osobowości

-zgodność przekonań

-umiejętności komunikacyjne

-  satysfakcja seksualna.

 Brak któregoś z ww. elementów powoduje osłabienie związku w rezultacie czego czasem i jego rozpad.

Seks od zalania dziejów jest dla ludzkości równie ważną sprawą jak inne. To jeden z elementów łączących dwojga ludzi w pary. Współżycie również należy do jednej z form pogłębiania partnerskich relacji. Współżyjąc zbliżamy się do siebie fizycznie oraz psychicznie.

 Część społeczeństwa uważa, że małżeński seks szybko powszednieje stając się tym samym- monotonnym. Stawiana teza niekoniecznie musi być prawdziwa. Relacje małżeńskie (również seks) zależą od zaangażowania w związek obojga małżonków.

Spróbujmy wspólnie rozwikłać zagadkę „tematu tabu” analizując przy tym przykładowe scenki sytuacyjne.

1.Scenka sytuacyjna

Jola 28 lat, Artur 30-ści. Są małżeństwem od lat.

Od czterech lat są rodzicami. Mają dwoje dzieci 4 letnią Marysie i 1,5 rocznego Frania. Do tej pory ich współżycie należało do udanych. Oboje zgadzają się uważając, że ich seks dawniej był bardziej namiętny, wówczas wspólnie czerpali z niego przyjemność.

Od pół roku w małżeństwie bardzo pogorszyły się ich relacje intymne. Oboje małżonków cierpi, nie umiejąc wspólnie rozwikłać swoich erotycznych problemów. Jola zamknęła się w sobie zaś Artur napiera na nią szukając odpowiedzi nie w słowach a w czynach, z nadzieją, iż Jola odblokuje się na kolejne eksperymenty Artura i znów będzie jak dawniej…

W tej sytuacji potrzebna jest szczera rozmowa małżonków. Problem polega na braku z obu stron umiejętności komunikatywnych. Najprawdopodobniej Jola zablokowała się z powodu zmęczenia. Obowiązki macierzyńskie są wyczerpujące, czasem trauma poporodowa lub brak akceptacji związanych ze zmianą swojego wyglądu po porodzie. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn osłabienia relacji w sferze intymnej. Artur nie rozumie Joli, skąd ma wiedzieć, jak czuje się Jola? Jest mężczyzną nie wie skąd wzięły się frustracje w głowie kobiety. Artur jest przekonany, że wina leży po jego stronie, dlatego eksperymentując szuka złotego środka. Nie znajdzie! Dopóki dziewczyna nie wytłumaczy mu powodu swoich trosk i potrzeb.

2.Scenka sytuacyjna

Kasia 42 lata, Janusz 43.Są małżeństwem od 23 lat, mają 4 dzieci wszystkie pełnoletnie.

W tym małżeństwie życie erotyczne Katarzyny i Janusza na początku było poprawne, ale nie doskonałe. Janusz był wcześniej człowiekiem doświadczonym seksualnie natomiast Katarzyna była nowicjuszem. Potrzebowali kilku lat, aby dotrzeć się wzajemnie w relacjach dotyczących ich współżycia. Udało się! Para żyła szczęśliwie. Teraz gdy nadszedł czas teoretycznego spokoju w ich życiu, małżonkowie dochodzą do wniosku, że brak w ich związku zgodności przekonań na wiele tematów, w ich związek wkradła się rutyna? Małżeństwo wisi na włosku…

 Para również ma problem z komunikacją. Seks jest po to by dawać i brać. Powinni pracować nad rozbudzeniem na nowo pragnienia w przeciwnym razie ich małżeństwo może się rozpaść.

3.Scenka sytuacyjna

Zofia lat 45, Ryszard 43.Małżeństwo od 25 lat. Córka dorosła.

Mieli fantastyczny seks, z biegiem lat ich erotyczna sinusoida opadła. Zofia skarży się na Ryszarda twierdząc, że jest uzależniony od filmów pornograficznych. Ona czuje się poniżona brakiem zainteresowanie jej osobą z jego strony. Ryszard żyje w przekonaniu, że oglądając tego rodzaju „kino” pobudza swoje zmysły szukając przy okazji inspiracji do dalszych gierek miłosnych.  Zofia po takim wstępie nie ma ochoty na seks.

W tym przypadku również widać brak wspólnej komunikacji oraz blokadę ze strony Zofii. Ryszard w dalszym ciągu poszukuje, próbując odnaleźć w filmach odpowiedzi na nurtujące go pytania. Być może odkrywa tam fantazje, których potrzebuje.

 

Puenta

Każda para w swoim czasie odkrywa uroki i tajniki seksu. Nie ślub jest wyznacznikiem seksu tylko doświadczenie zdobywane podczas wspólnych igraszek miłosnych. Należy dać sobie czas na wspólne dopasowanie się. Nauczmy się wyrażania pragnień, wspólnego rozwiewania swych wątpliwości. Dzięki temu unikniemy wielu niedomówieniom a nasz seks będzie bardziej wartościowy i świadomy. Pamiętajmy jednak, że nasze stosunki płciowe są bardzo indywidualną sprawą każdego człowieka, więc nie ma „złotej recepty” na udany seks. Na pewno rozmowa z partnerem/partnerką o Waszym współżyciu lub jego braku nikomu nie zaszkodzi. Pamiętajmy, gdy w małżeństwie pojawia się problem dotyczące współżycia, wówczas spotykają Nas trudności również na innych płaszczyznach. Nie dopuszczajmy do oziębłości kumulując w sobie różne urazy i wzajemne pretensje. Pielęgnujmy sferę miłosną w swoich związkach. Warto zdobyć się na szczerą rozmowę z partnerem/partnerką.

 

Jasmina Sabatini-LalkaZgór.

liczba odwiedzin: 172