Tajemnica poliszynela

Z dzisiejszego artykułu dowiecie się co to jest tajemnica poliszynela, dlaczego stała się tematem dzisiejszego artykułu? Podam z życia wzięty przykład tajemnicy poliszynela.

Najpierw wyjaśnijmy sobie znaczenie tajemniczego tytułu:” tajemnica poliszynela”.

Jak podaje Wikipedia Tajemnica poliszynela – to rzekoma tajemnica, o której wszyscy (w danej społeczności) wiedzą, lecz nikt o niej głośno nie mówi.

W przypadku „tajemnicy poliszynela” (w przeciwieństwie do otwartej informacji) nikt się nie przyznaje do wiarygodności ani nie żąda weryfikacji. W języku niemieckim istnieje podobne sformułowanie offenes Geheimnis – „jawna tajemnica”. Jest ono używane przy dżentelmeńskim podejściu do wstydliwych lub kompromitujących spraw. Informacja jest odpowiednio uwzględniana w decyzjach, lecz sama treść nie jest omawiana.

Mając wyjaśnione pojęcie tajemnicy poliszynela łatwiej będzie zrozumieć sens tematu dzisiejszego artykułu.

Tajemnica poliszynela-przemoc finansowa w małżeństwach.

Analizując powszechnie znany i kontrowersyjny temat jakim jest: przemoc finansowa w małżeństwie, pokuszę się w tym przypadku użyć określenia tematu: tajemnicą poliszynela.

Czy tylko kobiet dotyczy problem przemocy?

Wstydliwy temat przemocy finansowej w małżeństwach dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zależy od tego, które z małżonków zarabia więcej wykorzystując ten fakt przeciwko drugiej połowie.

Skutki manipulacji oprawcy

Manipulacja, której dopuszcza się oprawca jest jak cios, upokarza oraz burzy poczucie wartości człowieka, przeciwko któremu oprawca kieruje cios. W tej sytuacji ofiara przemocy czuje się bezsilna i przegrana.

Ofiara i jej autodestrukcja

 Niemoc, która ogarnia sponiewieranego w ten sposób człowieka powoduje w nim autodestrukcję (dobrowolne podejmowanie zachowań niekorzy­stnych). Ofiara wycofuje się przed oprawcą, ponieważ ma zaburzony obraz własnej osobowości. Człowiek będący ofiarą przyzwyczaja się do tego stanu rzeczy, przestaje walczyć myśląc, że sobie nie poradzi Sam/Sama w innej rzeczywistości. Komfort osobisty ofiary jest uciążliwy, trudny, dramatyczny, mimo to ofiara nie podejmuje działań.

Dlaczego ofiara nie podejmuje działań?

Osoba doświadczona w taki sposób nie podejmuje żadnych działań bojąc się „NOWGO” w „STARYM” wie co ją czeka i czego może się spodziewać ze strony oprawcy. NOWE=NIEWIADOMA, STARE=PRZYZWYCZAJNIE.

Jest jeszcze jeden aspekt strachu, który blokuje osoby doświadczone przemocą finansową ze strony oprawców.

Przyznanie się przed samym sobą oraz światem do własnych słabości nie należy do łatwych decyzji. Pokazanie się z takiej strony innym, wydać się może dla ofiary przypieczętowaniem „prawdy” którą zarzucał jej przez lata oprawca.

Czym jest pieniądz w oczach ofiary?

Symbolem dominacji oraz formą siły.

Osoba dotknięta przemocą finansową pieniądz kojarzy z zemstą.

Zamiast realizować plan” B-OPÓR” egzekwowanie swoich praw, osoba pokrzywdzona planuje w głowie plan C- zemstę. Błędne myślenie, szkoda czasu lepiej znaleźć awaryjne wyjście z labiryntu niemocy.

A czym powinien być?

Pieniądze w rękach mądrego człowieka dają wolność oraz możliwość spełnienia swych pasji i marzeń. Dają możliwość samorealizacji oraz rozwoju osobistego.

Dają też możliwość bycia dobrym, możesz dzielić się nimi z innymi.

Czym jest pieniądz zależy od człowieka, który trzyma go w swoich rękach. W byciu bogatym oraz posiadaniu pieniędzy nie ma nic złego.

Podnieść się z „popiołu…”

Człowiek w amoku zachowuje się irracjonalnie nie zauważa, że kręci się jak chomik na karuzeli w koło. Totalnie bez sensu, nie wiedząc już, czy coś goni czy przed czymś ucieka?

Należy zatrzymać się, przede wszystkim wyjść z” karuzeli” życia. Dopuść swoje wewnętrzne duże „JA” do głosu które podpowiada Ci, ale Ty zupełnie je ignorujesz, nie wierząc…

Uwierz w siebie nie słuchaj słów swojego oprawcy, to nie prawda, że jesteś beznadziejna/beznadziejny, że do niczego się nie nadajesz. Nic nie potrafisz, nie zarabiasz pieniędzy, nie umiesz, nie rozumiesz, nie poradziłabyś/nie poradziłbyś sobie bez Niej/Niego.

To wszystko bzdura! Podnieś się z popiołu, załóż rękawice i walcz nie z oprawcą, lecz z własnymi słabościami. Dasz radę! Wierzę w Ciebie!

Odkryta tajemnica poliszynela

Twoja „tajemnica poliszynela” ukryta pod maską na Twojej twarzy, to bzdura nie łódź się, że nikt o tym nie wie. Wszyscy widzą i wiedzą wokół, to żadna tajemnica. Ukrywanie niewygodnej prawdy jest zrozumiałe. Twoja sytuacja jest krępująca, zwłaszcza iż twoje poczucie wartości jest mocno zaburzone. Gdyby tak nie było nie tkwiłabyś/tkwiłbyś w takim stanie rzeczy jak dotychczas. Niestety prawda jest taka, że musisz uświadomić sobie najpierw, że jesteś słaba/słaby. Skoro jesteś słaba/słaby to znaczy, że jesteś chora/chory.

Spokojnie na tę chorobę się nie umiera, no chyba, że taka jest Twoja decyzja. Choroby się leczy. Poszukaj terapeuty w każdym mieście znajdziesz darmową poradnię. Poczyń kroki w kierunku polepszenia swojego zdrowia, samopoczucia. Nikt tego nie zrobi za Ciebie, nie jesteś już dzieckiem. Nie udawaj supermena, supermen-ki jeśli ktoś ukradł ci strój ów bohatera, poproś o pomoc psychologa! To żaden wstyd, a czyn bohaterski-ratując siebie ratujesz swoją rodzinę.

Do dzieła!

W tym artykule poznałeś znaczenie tajemnicy poliszynela, przekonałaś/eś się czy jesteś ofiarą przemocy finansowej. Wiesz jakie są skutki manipulacji, że prowadzą one do autodestrukcji. Uświadomiłeś/aś sobie co jest powodem twojego strachu.

Chcesz mieć własne pieniądze które dadzą Ci wolność, najpierw musisz podnieść się z popiołu, schować dumę do kieszeni, ujawnić swoją tajemnicę, która i tak była dotychczas tajemnicą poliszynela (czyli żadną). Pozostało Ci teraz poprosić psychologa o pomoc. Trzymam za Ciebie kciuki.

Ja LalkaZgór-Jasmina Sabatini wiem, że i ty dasz rady ?

liczba odwiedzin: 221