Jak budować markę osobistą, czyli w małej „pigułce” od czego zaczynamy

Marka osobista jest niczym „wirtualna wizytówka”. To skojarzenie naszego nazwiska lub nazwy firmy. Marka osobista jest zbiorem wysublimowanych elementów mających bezpośredni wpływ w na to jak jesteśmy odbierani przez potencjalnych partnerów biznesowych oraz naszą konkurencję. Nasza marka może kojarzyć się pozytywnie lub negatywnie, to zależy od koncepcji, wizji oraz wysiłku budującego swą markę. Od czego zaczynamy proces budowania i rozwijania marki osobistej? Jakie są podstawowe procesy konstrukcji marki? Czy warto szukać inspiracji wśród innych silnych marek? W tym artykule odpowiem na niniejsze pytania oraz wyjaśnię zagadnienia podstawy budowania solidnej marki osobistej.

Pierwszy krok: zaczynamy od znalezienia swojego autorytetu biznesowego

Należy dołożyć wszelkich starań, aby najpierw odnaleźć swój wzorzec tzw. autorytet.

W ten sposób znajdziemy punkt zaczepienia który w dalszej części kreacji własnej marki stanie się naszym punktem odniesienia, do którego podczas procesu budowy marki często wracamy, aby upewnić się czy idziemy w dobrym kierunku.

Pomocnym sposobem, aby odnaleźć nasz wzór do naśladowania, jest rozprawienie się ze swoimi myślami poprzez stworzenie własnego planu działania. W ów planie najpierw piszemy pytania, na które sami musicie sobie odpowiedzieć.

1.Kto jest moim wzorem do naśladowania?

2.Dlaczego stał się moim autorytetem?

3.Co w danym autorytecie najbardziej Mnie inspiruje?

Odpowiadając sobie na pytania obieramy właściwy kierunek, wówczas możemy zacząć budować własną markę. Najlepiej zacząć od obserwacji swojego autorytetu, przenalizuj szczeble jego kariery. Obserwując jego media społecznościowe np. gazety, portale, radio, telewizję, YouTube, podcasty i inne. Czerp z tego to czego Tobie brakuje, jeśli zdecydujesz się na rozwój, powoli wprowadzaj rozwiązania w swoje życie nie tylko zawodowe również prywatne. Dzięki tej praktyce ciągle uczysz się czegoś nowego. Pogłębiając wiedzę budujesz też poczucie własnej wartości.

Poprzez naukę stajemy się lepsi, doskonalsi. Wiedza, którą zdobywamy obserwując autorytety ma potwierdzenie w ich osiągnięciach, sukcesach. Posiadając sprawdzoną wiedzę, twoja praca nad własną marką staje się bardziej konstruktywna. Poprzez obserwację uświadamiamy sobie, ile pracy oraz nauki w swoją markę włożył nasz autorytet, aby móc osiągnąć swój wymarzony cel. Sukces, który został przez niego osiągnięty ukazuje jego transformację, potocznie nazywamy to rozwojem osobowości oraz marki. Nie ma gotowych schematów rozwiązań, pewien procent ryzyka musimy wziąć na swoje barki, decydując się na budowę własnej marki. Przypuszczalnie nasz autorytet również nie miał 100% gwarancji sukcesu, mimo to podjął ryzyko. Droga na szczyt nie jest łatwą. Wytrwałość, upartość oraz ciężka praca pobudzają w Nas determinację, tę która wyzwala w Nas chęć zdobywania kolejnych szczebli kariery zawodowej.

Drugi krok: rozliczenie się ze sobą, podjęcie właściwej, świadomej decyzji

Aby rozpocząć proces i dobrze przygotować się do budowy własnej marki, wróć do planu działania kroku pierwszego. Teraz zadaj sobie kolejne pytania, które będą pomocne w podjęciu właściwej decyzji.

Oto kluczowe pytania:

1.Kim jesteś, jak się z tym czujesz?

2.Kim chcesz być, o czym marzysz?

3.Jak wygląda teraz Twoje życie?

4.Jak mogłoby wyglądać?

5.Czego chcesz?

6.Co jest dla Ciebie ważne?

7.Czy jesteś zadowolony/a z tego jak jest, czy chcesz coś zmienić?

Jeśli rzetelnie odpowiedziałeś/aś sobie na zadane pytania, odpowiedziałeś/aś sobie na wszystkie, teraz zastanów się, czy nadal chcesz stać w” miejscu” i narzekać? Jeśli masz siłę, aby wytrzymywać przez lata stagnację i beznadzieję oznacza to, że jesteś wyjątkowo silny/silna. Wystarczy wykorzystać tę samą siłę tym razem na zmianę kierunku swojego myślenia. Nie jest to proste zadanie i prosta decyzja. Będzie wymagała od Ciebie wiele pracy i sporo wyrzeczeń. Na początku będziesz czuć się niepewnie, ponieważ przekroczysz swoją strefę komfortu osobistego, do którego przywykłaś/eś przez lata stagnacji. Pojawią się strach oraz obawy przed nieznanym, będziesz Sama/Sama zadręczać się pytaniami: czy dam sobie radę, jak sobie poradzę? Ten naturalny przebieg transformacji Twojej osobowości ma za zadanie zmotywować Cię do działania. Podjąłeś/aś decyzję już nie ma odwrotu. Musisz działać, aby znaleźć pozytywną odpowiedź na zadane sobie pytania. Twój autorytet też tak miał. Jeśli masz możliwość porozmawiaj z Nim, podziel się swoimi obawami, na pewno Cię zrozumie i podpowie Ci rozwiązanie, być może ta rozmowa pomorze Ci rozwiać Twoje wątpliwości.

Nie zastanawiaj się zbyt długo przed postawieniem dwóch pierwszych kroków, trzeci pójdzie z automatu. Dopóki nie zaryzykujesz, nie przekonasz się czy było warto?

Trzeci krok: Rozwinięcie skrzydeł, świadoma droga do sukcesu

Posiadasz już wiedzę dotyczącą swojego autorytetu, teraz zainspiruj się nią, podejmij działania, które pomogą Ci przybliżyć się do osiągnięcia celów. Zacznij od podniesienia swoich kwalifikacji, poszukaj odpowiednich kursów, szkoleń, warsztatów, webinarów. Priorytetem jest podnoszenie kompetencji dotyczących rozwoju osobowości oraz marki.

Dzięki temu poznasz ciekawe osoby, równie jak Ty otwarte na relacje, szukające tych samych rozwiązań. Nawiążesz nowe znajomości(kontakty). Ci ludzie zwykle dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich to Ci poszukujący odpowiedzi na pytania, druga z nich to grupa osób dających Ci pomocne wskazówki, dzieląc się z Tobą i innymi swą wiedzą oraz doświadczeniem. Nazywamy ich mentorami, coachami, mówcami, wykładowcami, szkoleniowcami itp.

Od nich uzyskasz informacje (wskazówki) dotyczące książek, prasy, artykułów branżowych felietonów oraz wielu innych polecanych w przestrzeni biznesowej.

Dodatkowo należy przeglądać interesujące Cię media społecznościowe, oglądać polecane filmy, słuchać wybranych podcastów, subskrybować kanały YouTube. Wszystkie podane elementy składają się na pogłębianie Twojej wiedzy, poszerzanie horyzontów. Cały czas pracuj nad udoskonaleniem swej osobowości. Twoja transformacja poprzez ćwiczenie intelektu da Ci pewność siebie, która znacznie pomoże w dalszych etapach rozwoju Twojej marki. Ważną jest motywacja, nie zapominaj o kroku pierwszym (przypomnij sobie zadane na początku pytania) zwłaszcza gdy poczujesz zmęczenie czy chwilowe znużenie tematem.

Z czasem nadejdzie satysfakcja, która przełoży się na lepszą rozpoznawalność Twojej marki. Nie zrażaj się małymi potknięciami, wpisane są w rozwój, nazwij je szczeblami które prowadzą na szczyt. Wystarczy zaprzyjaźnić się z nimi.

 

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Czym jest marka osobista, jakie są trzy podstawowe kroki, aby zacząć konstruktywną budowę marki, w jaki sposób budować markę oraz jak ją rozwijać i dlaczego warto wzorować się na swych autorytetach. Dzięki artykułowi uświadomisz sobie jaka jest wartość dobrej marki oraz jak wyciągać wnioski i skąd czerpać inspirację.

 

Artykuł ekspercki

Wydawca portalu www.zgorlalka.pl

Jasmina Sabatini

 

#portalzgorlalka  #artykułekspercki #markaosobista 

 

liczba odwiedzin: 107