Być kobietą, być kobietą

Autor: Elżbieta Jachymczak, Redaktor naczelna Business Intelligence, Prezes zarządu Akademii Kobiecej Przedsiębiorczości , dziennikarka ekonomiczna, przedsiębiorczyni, autorka książki „69 Biznesowych Porad dla Przedsiębiorczych Kobiet”

Kobieta – odważna i romantyczna. Silna i delikatna. Piękna i zmysłowa. Jedno ciało, jedna dusza, tak wiele odsłon. W dzisiejszych czasach bycie przedsiębiorczą kobietą to spore wyzwanie. Jesteśmy wolne, niezależne i chcemy decydować o sobie. Mamy rodziny, prowadzimy biznesy, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Przed jakimi wyzwaniami stoją dziś kobiety biznesu? Czy prowadzenie działalności gospodarczej to „sport ekstremalny”? Jak kobiety dbają o życiową równowagę?

 

Dzień z życia kobiety

Kobieta prowadząca własną firmę jestem cały czas w ruchu – rano, w południe, wieczorem. Spokojnie, to nie jest pracoholizm. To ilość zadań do wykonania każdego dnia powoduje, że jesteśmy bardzo aktywne. Pandemiczny świat wywrócił wszystko do góry nogami. Dzieci już nie chodzą do szkoły, przynajmniej nie wszystkie. Drugie połowy pracują w domu lub hybrydowo. Kuchnia nagle stała się miejsce codziennych spotkań rodzinno-zawodowych. Oczywiście są domy, w których nadal domownicy jeżdżą do pracy, a dzieci są w przedszkolach czy szkołach. Z punktu widzenia socjologicznego jest to dla nich bardzo dobre. Izolacja społeczna oraz przebywanie ze sobą 24h na dobę nie sprzyja nikomu. Przedsiębiorcza kobieta, pracująca w trybie home office, musi się rozdwoić, a czasem nawet roztroić. Dzień pracy zaczyna standardowo o dziewiątej kubkiem gorącej kawy. Czyta i odpisuje na maile. Robi przegląd prasy i zabiera się do działania. Zagląda na listę „TO DO” na dany dzień i już wie, że przed wieczorem wszystkiego nie skończy. Ambitnie lecz racjonalnie – tak ma być. Drugie śniadanie je w biegu między pisaniem artykułu a pomaganiem w matematyce. Obiad sam też się nie zrobi. Wszyscy muszą coś jeść. Godzinna przerwa w pracy na przygotowanie posiłku wraz z konsumpcją mija jak z bicza strzelił. Popołudnie intensywne – telefony, maile, aktualizacje strony, komunikacja, pracownicy, grafiki, plakaty i wiele, wiele innych zadań. Wieczorem czas dla rodziny i lektura ulubionej książki. Czy to jest maraton?

 

Kobiecy bieg z przeszkodami

Maraton może nie, ale bieg z przeszkodami to na pewno. Koncentrując się na temacie prowadzenia działalności gospodarczej, kobieca intuicja jest ogromnym talentem i ułatwia nam trochę życie. Biznes to nie tylko marketing, skuteczna sprzedaż i relacje z klientami. Owszem to jest nasza podstawowa działalność, ale żeby mogła ona funkcjonować, istnieje potrzeba zajmowania się wieloma sprawami finansowo-prawnymi. Chcąc prowadzić firmę, przedsiębiorcza kobieta powinna znać się na wielu rzeczach tj. przepisy prawa gospodarczego, prawa pracy, kodeksu cywilnego, kodeksu spółek handlowych, przepisy podatkowe, zagadnienia księgowe, obsługa systemów informatycznych, druki, formularze, pisma. Każdego dnia coś się zmienia. Coś, co robiłaś do tej pory w taki sposób, jutro możesz robić już inaczej. Rządzący co chwila dokładają nam nowych obowiązków, obostrzeń, nakazów czy zakazów.

Mamy określony cel. Dążymy do niego. Chcemy się rozwijać – swój biznes, ale i siebie. Pragniemy dawać innym wartość. Dbamy o naszych klientów. Jednak w tym biegu, co jakiś czas pojawiają się przeszkody – formalne, prawne czy też absurdalne. Dobrze, że jest wsparcie wśród innych kobiet biznesu, które wiedzą więcej, są dalej i chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Tak właśnie jest w Akademii Kobiecej Przedsiębiorczości, w której kobiety nigdy nie zostają same ze swoimi wyzwaniami. Pomagamy, wspieramy i prowadzimy mentoringowo, krok po kroku każdą przedsiębiorczą kobietę, które tego chce.

Woman-Life-Balance

Nie samą pracą żyje kobieta, choć na pewno zajmuje ona sporą część jej życia. Podczas Biznesowych Śniadań dla Przedsiębiorczych Kobiet kobiety dzielą się praktyczną wiedzą o biznesie oraz nawiązują wartościowe kontakty biznesowe. Na kartach książki „69 Biznesowych Porad dla Przedsiębiorczych Kobiet” inspirują się historiami 14 wspaniałych kobiet sukcesu. Czytanie daje wiedzą, ale również jest idealnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jedne wolą rowery, inne pływanie, a ja uwielbiam czytać książki. Z kubkiem aromatycznej kawy, ciepłym rogalikiem i relaksującą muzyką w tle ładuję moje akumulatory. Łapę oddech w weekendy, kiedy czas płynie wolniej. Jest przestrzeń na odpoczynek, zabawy z rodziną i długie spacery po puszczy. Prowadząc własną redakcję oraz Akademię muszą dbać o równowagę w życiu i w biznesie. Pracuję mądrze i efektywnie. Planują pracę i czas wolny. Wymagam dużo od siebie i tyle samo od innych. Dlatego moja firma jest tak dobrze zarządzania i osiąga kolejne ambitne cele. W tym zwariowanym, dzisiejszym świecie dbajmy o nasze zdrowie. To najcenniejszy dar, bez którego żadne inne nie istnieją.

NOWY PORTAL REDAKCYJNY. START 31 MARCA 2021!

liczba odwiedzin: 75